معاونت دانشجویی و فرهنگی
۱۳۹۷ شنبه ۳۰ تير
آيين نامه و دستور العمل

آئين نامه و دستورالعمل شوراي امربه‌معروف و نهي‌از‌منكر در وزارتخانه‌ها، ادارات و سازمانهاي‌دولتي

هدف :

هماهنگي و همكاري در جهت اجراي مطلوب فريضه امربه‌معروف و نهي‌ازمنكر در وزارتخانه يا سازمان.

وظايف :

1.       هماهنگي و همكاري در جهت اجراي برنامه و سياستهاي اعلام شده از سوي ستاد امربه‌معروف و نهي‌ازمنكر و نظارت بر عملكرد واحدها و تشكلهاي فرهنگي در زمينه اجراء فريضه.

2.       تهيه پيشنهادهاي عملي و متناسب وزارتخانه و دستگاه مربوطه و ارائه به ستاد امربه‌معروف و نهي‌ازمنكر.

3.       شناسائي امكانات بالفعل و بالقوه موجود در دستگاه و فراهم ساختن امكانات جديد و بكارگيري آنها در راستاي اجراء امر‌به‌معروف و نهي‌ازمنكر طبق برنامه‌هاي ستاد.

4.       تنظيم گزارش عملكرد شورا و اقدامات انجام شده و اخبار و اطلاعات در زمينه اجراء فريضه در دستگاه مربوطه و ارائه به واحد ارتباط وزارتخانه‌ها.

اعضاء شورا و چگونگي تشكيل آن:

1.       اعضاء شورا كه 5 الي 7 نفر خواهند بود به پيشنهاد و تائيد بالاترين مقام مسئول مربوطه و با حكم ستاد منصوب مي‌شوند.

2.       مسئول شورا با رأي اعضاء و تائيد ستاد تعيين مي‌گردد.

3.       دعوت از بالاترين مقام مسئول در جهت شركت در جلسه شورا هر ماه يكبار.

4.       مسئولين ذيل‌الذكر در عضويت شورا اولويت خواهند داشت:

v      مسئول اداري و مالي وزارتخانه يا سازمان مربوطه

v      مسئول بسيج وزارتخانه يا سازمان مربوطه

v      مسئول حراست وزارتخانه يا سازمان مربوطه

v      مسئول روابط عمومي وزارتخانه يا سازمان مربوطه

v      مسئول انجمن اسلامي وزارتخانه يا سازمان مربوطه

v      امام جماعت بعنوان عضو افتخاري

تبصره: شرايط عضويت در شورا التزام عملي به احكام اسلام و اعتقاد به لزوم امربه‌معروف و نهي‌ازمنكر است.

     آئين نامه و دستورالعمل                                  

1.       اولين جلسه شوراي امربه‌معروف و نهي‌ازمنكر به دعوت معاون اداري سازمان و با حضور رئيس دستگاه و نماينده ستاد احياء تشكيل و با اكثريت رأي حاضرين رياست شورا انتخاب و جهت صدور حكم به ستاد مركزي احياء معرفي مي‌گردد.

2.       رياست شورا پس از اخذ حكم، دبير اجرائي شورا را مشخص و معرفي مي‌نمايد.

3.       رياست شورا به تناسب وظايف و شرايط اعضاء نسبت به تقسيم مناسب كار و فعال نمودن اعضاء اقدام مي‌نمايد.

4.       رئيس شوراي امربه‌معروف و نهي‌ازمنكر موظف است معروفها و منكرات موجود در وزارتخانه يا سازمان مربوطه را بطور دقيق مورد بررسي قرار دهد و موضوعات مشخص شده را اولويت‌بندي كند.

5.       شوراي امربه‌معروف و نهي‌از‌منكر موظف است راه‌حل مناسب و عملي جهت ترويج " معروف‌ها" و پيشگيري و جلوگيري از " منكرات" را در غالب طرحهاي مدون تهيه كند و پس از تصويب اجراء نمايد.

6.       شوراي امربه‌معروف و نهي‌ازمنكر موظف است با استفاده از افراد ذيصلاح كه قبلاً بعنوان مسئولين " ارشاد" تعيين شده‌اند، اشخاصي را كه شئونات اسلامي را رعايت نمي‌نمايند و يا بطور مشهود مرتكب تخلف اداري مي‌شوند، به نحو مقتضي و شايسته مورد موعظه، نصيحت و هدايت قرار دهد.

7.       شوراي امربه‌معروف و نهي‌ازمنكر موظف است پس از اتمام حجت به افراد خاطي در صورت تكرار تخلف از طريق مجراي قانوني خاطي را به هيئت رسيدگي به تخلفات اداري و يا حسب مورد به دستگاه قضائي معرفي كند.

8.       مأمورين ارشاد و ناصحين در چهارچوب وظايفي كه شوراي مذكور مشخص مي‌نمايد اقدام به انجام وظيفه مي‌نمايد.

9.       مأمورين ارشاد و ناصحين لازم است در انجام وظيفه، اخلاق اسلامي را كاملاً رعايت و نسبت به حفظ شخصيت افراد و درك خصوصيات روحي و رواني آنها توجه نموده و از برخورد نامناسب و شيوه نامطلوب جداً پرهيز نمايند.

10.   ناصحين و مسئولين ارشاد لازم است جهت پرهيز از هرگونه اقدامات سليقه‌اي شيوه‌هاي پيشنهادي خود را به شورا ارائه و پس از تصويب شورا اقدام نمايند.

11.   مسئول ارشاد و رئيس شوراي امربه‌معروف و نهي‌ازمنكر مجاز هستند جهت ارشاد، هدايت و تشويق افراد خاطي، هداياي مناسبي اهداء نمايند.

12.   كليه كاركنان و اعضاء در صورت عضويت در بسيج محل كار خود مي‌توانند از حمايت قضايي بسيج و ديگر مزاياي ناصحين و ضابطين استفاده نمايند.

13.   اعضاء بسيج در صورت اخذ كارت در داخل سازمان و در خصوص امربه‌معروف و نهي‌ازمنكر لازم است با هماهنگي و تحت امر شوراي مذكور عمل نمايند.

14.   شوراي امربه‌معروف و نهي‌ازمنكر موظف است گزارش مستمر و نوبه‌اي از اقدامات انجام شده و همچنين رونوشت صورتجلسات را جهت اطلاع معاون ادارات و كارخانجات ستاد مركزي احياء امر‌به‌معروف و نهي‌ازمنكر ارسال نمايند.

 

1394/07/12
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal